تبلیغات
در حصار ذهن - این ره که می روی به ترکستان است
یکشنبه 9 اردیبهشت 1386  02:04
توسط: یاشار
نوع مطلب: یادداشت ،

«نیمه شب٬ پشت کامپیوتر:
ساعت از یک نصفه شب هم گذشته. حالا می شه با کارت اینترنت شبانه ای که با قیمت پایینتری  فروخته می شه  آن لاین شد. صدای بوقهای مودم و پیغامی به معنای برقراری ارتباط ظاهر می شه : 45 Kbps. پوزخندی می زنم كه یعنی خودتی! آفها رو چك می كنم و بعد ایمیلها رو. حالا نوبت خوندن چند تا وبلاگه. آدرس یكیشونو وارد می كنم و منتظر می شم... اه لامصب! بازم DC شد! و دوباره مراحل اتصال... آدرس وبلاگ رو وارد می كنم... "مشترك گرامی، دسترسی به این سایت امکان پذیر نمی باشد." یه كم چشمامو می مالم! دوباره آدرسو با دقت بیشتری وارد می كنم. اما نه جدا فیلتر شده... چند تا آف واسه دوستان و از جمله صاحب وبلاگ می ذارم و منتظر می شم تا روز بعد...
روز بعد:
دوستان و از جمله صاحب وبلاگ اظهار بی اطلاعی می كنن. كسی نمی دونه كه چرا من وبلاگ رو فیلتر شده می بینم. اما من واقعا هنوز وبلاگ رو فیلتر شده می بینم.
روز بعد:
صاحب وبلاگ تایید می كنه كه انگار چند تا از ISP ها فیلتر كردن ولی نه همشون. هنوز خود صاحب وبلاگ می تونه وبلاگشو باز كنه. باز جای امیدواریه. شاید اشتباهی پیش اومده. یه سؤتفاهم.
چند روز بعد:
آفها رو چك می كنم. یه آف از صاحب وبلاگ هست. فقط یه خط : "برای خودم هم فیلتر شد!"»

داستانی كه خواندید یك ماجرای واقعی بود. ماجرای فیلتر شدن وبلاگ گرانقدر فراتر از بودن. هنوز نمی دانم عصبانیم، دلزده ام یا متعجب. شاید ملغمه ای از هر سه. هنوز درك نمی كنم كه چرا... چرا این وبلاگ؟ هرچه فكر می كنم به مطالبش، یادم نمی آید جایی مطلبی ناهنجار در این وبلاگ دیده باشم. نه حتی یك مطلب سیاسی. عمده ی فعالیتش معرفی كتاب هایی بود كه همگی هم مجوز چاپ داشتند. نمی فهمم... نمی فهمم...
اینترنت برای من یكی كه جزو بزرگترین معضلات شده است. از سرعت لاك پشتی و كیفیت بسیار پایین خدمات در عین بهای گزافش بگیر  تا همین فیلترینگ. فیلترینگی كه بعضا مصادیقش نشان دهنده ی كج فهمی و سطحی نگری مسئولانش است.
قربانی شدن وقت و بی وقت سایت های سالم و مفید، و در عین حال به روز شدن ساعتی انواع فیلترشكن ها، این سوال را بوجود می آورد كه آیا صرف این هزینه های گزاف ارزشش را دارد؟ وجود ابهامات فراوان در مورد معیارهای فیلتر شدن یا نشدن یك سایت، هنوز جای بحث و مجادله ی فراوانی را باقی گذاشته است. معیارهایی كه گاهی به وجودشان شك می كنم.
به هر حال، فیلتر شدن وبلاگ فراتر از بودن، نهیب دیگری بود تا حواسمان باشد به فضای مجازیی كه در آن فعالیت داریم، به این كه شاید فردا نوبت ماست.

   


نظرات()   

در حصار ذهن

ای خوشا سرو که از بند غم آزاد آمد